Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Podłączenie domu do sieci kanalizacyjnej lub zastosowanie zbiornika bezodpływowego jest niezbędne w każdym domu. Zwykle preferuje się podłączenie działki do istniejącej sieci, ale czasami może to być niemożliwe z różnych powodów. Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków (POŚ) może być rozwiązaniem w takich sytuacjach. Montaż i budowa POŚ podlegają przepisom prawnym, a uzyskanie odpowiednich zezwoleń jest konieczne. Ważnym krokiem formalnym jest zgłoszenie budowy POŚ do odpowiedniego urzędu.

Normy dotyczące budowania oczyszczalni

Aby zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków, zazwyczaj należy wcześniej zgłosić plan budowy. Czasami konieczne jest także uzyskanie pozwolenia od starosty powiatowego z działu architektoniczno-budowlanego. Właściciel posesji musi przedstawić plan zagospodarowania działki, aby urzędnik mógł ocenić możliwość instalacji oczyszczalni w odpowiednim miejscu. Montując POŚ, należy spełnić określone parametry, takie jak odległość od innych obiektów, granicy działki i drogi. Montaż oczyszczalni o wydajności do 7,5 m³ na dobę nie wymaga dodatkowych zezwoleń.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – zgłoszenie budowy

Plan budowy POŚ musi być złożony w starostwie powiatowym w dziale architektury i budownictwa poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Dokumentacja powinna być złożona co najmniej 21 dni przed planowaną datą realizacji. Plan musi zawierać informacje dotyczące wydajności oczyszczalni, planu realizacji i ilości odprowadzanych ścieków. Do dokumentacji należy dołączyć również inne oświadczenia, takie jak zaświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe pozwolenia, na przykład opinia geotechniczna lub pozwolenie wodnoprawne w przypadku przekroczenia standardowego korzystania z wody. W celu zaplanowania budowy POŚ zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą, który zapewni odpowiednie usytuowanie oczyszczalni zgodne z wymaganiami.

Budowa oczyszczalni bez zgłoszenia

Montaż POŚ o wydajności do 7,5 m³ na dobę nie wymaga specjalnego zezwolenia. W przypadku nowych działek, które nie uwzględniają oczyszczalni w swoim projekcie, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, nawet jeśli wydajność oczyszczalni jest zgodna z normami.

Jak i gdzie zgłosić budowę oczyszczalni ścieków?

Budowa przydomowej oczyszczalni podlega przepisom prawnym dotyczącym gospodarki terenowej. Istotne są określone odległości oraz ilość odprowadzanych ścieków. Jeżeli ilość odprowadzanych ścieków przekracza 5 m³ na dobę, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Odległość przydomowej oczyszczalni ścieków od budynku

Prawo budowlane szczegółowo określa odległości, jakie muszą być zachowane między oczyszczalnią a innymi obiektami. Oczyszczalnia może być umieszczona w sąsiedztwie domów jednorodzinnych pod warunkiem, że zostanie zapewnione odpowiednie odpowietrzanie poprzez instalację kanalizacyjną. Jeśli nie jest dostępne takie odpowietrzanie, obowiązują inne wymagania. Odległość od okien i drzwi zewnętrznych musi wynosić co najmniej 5 m. Ponadto, oczyszczalnia powinna znajdować się w odległości minimum 2 m od granicy działki lub drogi oraz co najmniej 15 m (w przypadku drenażu 30 m) od osi studni, z której pobierana jest woda do spożycia.

Przed przystąpieniem do projektowania oczyszczalni, ważne jest dokładne zapoznanie się z obowiązującymi regulacjami i wymogami określonymi w prawie budowlanym. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w sprawnym przeprowadzeniu inwestycji, serdecznie zapraszamy do kontaktu!